Sin Fronteras

Profesores de Sin Fronteras

Staramy się pozyskiwać doświadczonych lektorów z Hiszpanii oraz absolwentów wydziałów iberystyki z hiszpańskich uczelni, którzy następnie przechodzą u nas intensywne szkolenie. Duży odsetek naszych lektorów przybył do Polski właśnie w związku z kontraktem z Sin Fronteras. Wszyscy lektorzy biorą udział w programach mających na celu stałe podnoszenie kwalifikacji zawodowych.

José M. Gómez Moreno de Revaliente, Dyrektor Instytutu SIN FRONTERAS

Álvaro
Logroño (La Rioja), España

Miejsce, które według mnie warto odwiedzić, to północ, południe, wschód i zachód Hiszpanii – gdziekolwiek pojedziesz, będziesz zadowolony. Ale i tak zapraszam wszystkich do La Rioja! Interesuję się teatrem, lubię oglądać filmy na wielkim ekranie i z dobrym dźwiękiem albo spacerować w dobrym towarzystwie i prowadzić ciekawe rozmowy. Jestem uzależniony od Coldplay, a jeśli chodzi o muzykę hiszpańską, to moim ulubionym zespołem jest Vetusta Morla. Film, który bardzo mi się podobał, to Star Wars, szczególnie starsze części… Podobał to za mało powiedziane – jestem największym fanem Star Wars na naszej planecie.

Jose Maria
Almendralejo, España
Jose Maria, Almendralejo, España

Uważam, że warto uczyć się hiszpańskiego, żeby móc poznać ponad 500 milionów nowych przyjaciół i ich kulturę oraz dzielić się z nimi swoją. Miejsce, które według mnie warto odwiedzić, to moja ziemia, Extremadura – dotychczas nieodkryta przez turystów, i niesłusznie, bo można tu zobaczyć kilka miejsc wpisanych na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO. W wolnym czasie spotykam się z przyjaciółmi, czytam książki albo słucham muzyki (Led Zepellin, Radiohead i Pearl Jam). Moje ulubione filmy to Blade Runner, wersja z 1982 r., i Obcy Ósmy pasażer.

Ricardo
Granada, España
Ricardo, Granada, España

Uważam, że warto uczyć się hiszpańskiego, bo jest to język, którego każdego dnia używa coraz więcej osób. Miejsce, które według mnie warto odwiedzić, to moja rodzinna, przepiękna Granada. W wolnym czasie uprawiam sport, czytam albo przygotowuję przedstawienia teatralne. Muzyka, której słucham, to mieszanka jazzu, hip-hopu i muzyki klasycznej. Film, który bardzo mi się podobał, to Przypadek Kieślowskiego.

Sleyla
Lima, Perú
Sleyla, Lima, Perú
Carlos
Albacete, España

Uważam, że warto uczyć się hiszpańskiego, bo warto znać język, którym posługują się mieszkańcy ponad 20 krajów na całym świecie! Miejsce, które według mnie warto odwiedzić, to La mancha, bo pokazuje trochę inną Hiszpanię od tej, którą wszyscy znamy. W wolnym czasie uprawiam sport, szczególnie lubię grać w piłkę nożną, słucham muzyki (indie i elektroniczna) albo podróżuję. Mój ulubiony film to Barry Lyndon Stanleya Kubricka.

Javier
A Coruña, España
Javier, A Coruña, España

Miejsce, które według mnie warto odwiedzić, to Galicja, a dokładnie moje miasto Coruña albo Santiago de Compostela. Polecam też wyspy Cíes, bo są tu najpiękniejsze plaże na całym świecie. Wolny czas najbardziej lubię spędzać w podróży moim kamperem albo na pieszo. Lubię też pływać żaglówką, nurkować, robić zdjęcia, gotować, czytać albo oglądać filmy i seriale. Słucham Fito&Fitipaldis i U2, ale nie ograniczam się tylko do jednego rodzaju muzyki, słucham wszystkiego od galicyjskiej muzyki celtyckiej aż po bałkańskie rytmy albo flamenco. Film, który bardzo mi się podobał, choć jest trochę smutny, to W stronę morza. Z polskich filmów, to klasyk: Dzień świra.

David
Marbella, España
David, Marbella, España

Miejsce, które według mnie warto odwiedzić to… właściwie dwa bliskie mi miejsca: Marbella i Santiago de Compostela (gdzie na ul. Franco można odbyć rajd Paris-Dakar, bo pierwszy bar na tej ulicy nazywa się Paris, a ostatni Dakar – ale to tylko dla ludzi o mocnych nerwach i… głowach). W wolnym czasie słucham muzyki i sam ją tworzę. Interesuję się też fotografią i rysunkiem. Film, który zrobił na mnie wrażenie i który polecam, to Mulholland Drive, choć wiem, że nie jest to kino dla każdego…

Mariano
Murcia, España

Miejsce, które według mnie warto odwiedzić, to Murcja, bo każdy znajdzie tu coś dla siebie – są góry dla amatorów trekkingu i jest morze dla miłośników nurkowania, surfingu i żeglowania. Polecam też port w Kartaginie, bo to świetne miejsce rozrywki. W wolnym czasie najbardziej lubię chodzić na siłownię (crossfit), projektować tatuaże, nurkować, interesuję się też biologią. Słucham rocka i hip-hopu (Radiohead, Incubus, Pearl Jam, Alter Bridge, Nothing but thieves, Kings of Leon). Moje ulubione filmy to Wyspa tajemnic Martina Scorsese i wszystko, co wyreżyserował Christopher Nolan.

Miguel Angel
Madrid, España
Jorge
Bogotá, Colombia
Jorge, Bogotá, Colombia

Miejsce, które według mnie warto odwiedzić to Kolumbia – ze względu na  zachwycające pejzaże, zróżnicowaną naturę, wyjątkowe zabytki i unikalne odkrycia archeologiczne, a także otwartych ludzi i ich kulturę. Tym bardziej, że Kolumbia dopiero niedawno otworzyła się na turystykę i nadal nie ma tu zbyt wielu turystów. Moje zajęcia w wolnym czasie zależą od pory roku – w lecie jest to piłka nożna, wędkarstwo wiosną i jesienią i narty zimą. Muzycznie nigdy nie wyprę się swoich latynoskich korzeni. Filmy, które zrobiły na mnie wrażenie, to trylogia Millenium.

Sergio
Madrid, España
Valerio
Málaga, España

Uważam, że warto uczyć się hiszpańskiego, bo jest to najprawdopodobniej najłatwiejszy i najładniejszy język na świecie – prosty w wymowie i bardzo melodyjny. Zachęcam wszystkich do odkrycia Andaluzji, która prezentuje wyjątkową mieszankę kulturową, jakiej nie da się zobaczyć gdzie indziej – miejsca takie jak Alhambra, Mezquita de Córdoba czy Giralda każdy powinien odwiedzić przynajmniej raz w życiu. Prywatnie zajmuję się muzyką – gram na fortepianie. W wolnym czasie uwielbiam tańczyć salsę i bachatę.

Fran
Arrecife, España

Miejsce, które według mnie warto odwiedzić, to Wyspy Kanaryjskie, skąd pochodzę, bo są piękne, ludzie są tu bardzo mili i mamy wyjątkowe jedzenie. W wolnym czasie najbardziej lubię czytać książki albo malować figurki z ołowiu. Słucham rocka, bo jest to muzyka z charakterem. Film, który mi się podobał, to Władca Pierścieni – jestem też wielkim fanem książek Tolkiena.

Nelson
Apóstoles, Argentina

Miejsce, które według mnie warto odwiedzić to stolica yerba mate, czyli Apóstoles w regionie Misiones w Argentynie, która jest kolebką wielu pokoleń polskich imigrantów. W wolnym czasie najbardziej lubię tańczyć, słuchać muzyki, uprawiać sport i kibicować mojemu ulubionemu klubowi Boca Juniors. Film, który bardzo mi się podobał, to polski klasyk Nie lubię poniedziałków.

Joan
Tarragona, España
Ana
Sevilla, España
Marc
Tarragona, España
David
Monterrey, México
Daniel
Mexico City, México

Uważam, że warto uczyć się hiszpańskiego, bo otwiera drzwi do wielkiego świata, w którym mówi się w tym języku, mimo że w różnych krajach w trochę inny sposób. Jeżeli chcecie poznać ten świat, to polecam podróż do Meksyku. Sam bardzo lubię podróżować i odkrywać nowe miejsca. Interesuję się sztuką, uwielbiam muzykę barokową i elektroniczną. Mój ulubiony film to Wszystkie poranki świata.

Juan
Valencia, España
María
España

Miejsce, które według mnie warto odwiedzić, to Madryt, gdzie zawsze znajdzie się miła kawiarenka, żeby spotkać się i porozmawiać z przyjaciółmi, można też wybrać się z nimi na długi spacer po parku del Retiro. W wolnym czasie podróżuję i próbuję smaków różnych kuchni, uwielbiam też tańczyć, przede wszystkim taniec hiszpański. Jestem fanką klasycznych ścieżek dźwiękowych Johna Williamsa. Jeśli chodzi o kino, to najbardziej lubię filmy w oryginalnej wersji językowej, najczęściej wybieram komedie, filmy historyczne albo kino akcji.

Julia
Alicante, España
David
Alicante, España

Uważam, że warto uczyć się hiszpańskiego, bo każdy nowy język odkrywa w nas nieznaną wcześniej część nas samych i pozwala spojrzeć na świat z innego punktu widzenia. Miejsce, które według mnie warto odwiedzić, to Elche w regionie Alicante z bardzo ciekawą historią i symbolami, które przejął świat, np. biała gołębica. W wolnym czasie lubię usiąść przed pustą kartką papieru i coś stworzyć, np. wiersz, opowiadanie, rysunek albo kwiat origami. Mam słabość do piosenek z ciekawym tekstem, jak piosenki Macklemore. Jeśli chodzi o muzykę hiszpańską, to najbardziej lubię galicyjską grupę Blues do país.

Diandra
Cádiz, España

Miejsce, które według mnie warto odwiedzić to okolice Cádiz w Andaluzji: słońce, białe plaże, wzgórza i przede wszystkim spektakularna kuchnia. W wolnym czasie najbardziej lubię schować się gdzieś z książką i dobrą kawą w ręku. Od dzieciństwa moim ulubionym filmem jest Piękna i Bestia, w którym też zresztą jest mowa o książkach. Nie ograniczam się do słuchania jednego rodzaju muzyki, ale przebojem wszech czasów zawsze będzie dla mnie Always Bon Jovi.

Juan José
Jaén, España

Miejsce, które według mnie warto odwiedzić, to Málaga – cudowne miasto na południowym wybrzeżu Hiszpanii. W wolnym czasie uczę się języków obcych, spotykam się z przyjaciółmi albo zanurzam się w świat weksylologii. Słucham różnego rodzaju muzyki, od bossa novy do hiszpańskiej indie. Mój ulubiony film to Cinema Paradiso – często do niego wracam.

María Luisa
Córdoba, España

Miejsca, które według mnie warto odwiedzić, to el Alcázar de los Reyes Cristianos i  los patios cordobeses, najbardziej znane w Andaluzji, a poza tym całe wybrzeże andaluzyjskie, gdzie można naprawdę odpocząć! W wolnym czasie najbardziej lubię podróżować po Europie, poznawać nowych ludzi i ich kulturę, spotykać się z przyjaciółmi albo uprawiać sport: bieganie, taniec (salsa i flamenco) i pływanie. Słucham różnej muzyki, ale z artystów hiszpańskich najbardziej lubię Antonio José. Film, który zrobił na mnie wrażenie, to Sekret jej oczu.

Tamara
Malpica, España

Uważam, że warto uczyć się hiszpańskiego, dlatego że z każdym dniem wzrasta jego popularność i znajomość tego języka może być przydatna w znalezieniu pracy. Polecam wybrać się w podróż samochodową po la Costa da Morte w Galicji – niezapomniane widoki, piękne plaże i pyszne jedzenie gwarantowane. W wolnym czasie najbardziej lubię spotykać się z przyjaciółmi, a długie zimowe wieczory spędzam z książką albo oglądając najnowszy serial. Jestem fanką Deluxe (Xoel López), bo od czasów, kiedy śpiewał po angielsku, aż do teraz, za każdym razem oferuje coś nowego i świeżego. Moje ulubione filmy to Uśpiony głos i Labirynt fauna.

Marta
Guadalajara, España

Miejsce, które według mnie warto odwiedzić, to Madryt, którego ulice, restauracje i kawiarnie mają swój niepowtarzalny charakter. Polecam szczególnie dzielnicę de Malasaña. W wolnym czasie najbardziej lubię czytać albo spacerować i odkrywać nowe miejsca. Słucham brytyjskiego popu z lat 90. i rocka z lat 70. i 80. Mój ulubiony film to Forrest Gump.

Ángel
Madrid, España

Uważam, że warto uczyć się hiszpańskiego, aby lepiej poznać nasze zwyczaje oraz zrozumieć nasz styl życia i wyjątkową kulturę, w której ludzie są otwarci i radośni. Uwielbiam spędzać czas na świeżym powietrzu, np. uprawiając sport, oraz kontakt z naturą, która ułatwia odnalezienie spokoju i harmonii. Podobne, uspokajające działanie ma słuchanie dobrej muzyki, takiej jak jazz. Jeśli chodzi o film, bardzo podobał mi się La La Land.

ATENCIÓN AL CLIENTE

Ewa
Sekretariat, Nowy Świat

Uważam, że warto uczyć się hiszpańskiego, bo nauka języka poprawia pamięć, a poza tym lepiej czytać autorów hiszpańskojęzycznych w oryginale zamiast w przekładzie. Miejsce, które według mnie warto odwiedzić, to północne wybrzeże Hiszpanii od Kraju Basków aż po Galicję, najlepiej na pieszo i z placakiem, szlakiem camino de Santiago. W wolnym czasie najbardziej lubię czytać książki i chodzić do kina albo jeździć na łyżwach. Słucham radiowej Trójki i jestem fanką tekstów Artura Rojka. Moje ulubione filmy to Sens życia według Monty Phytona i Sekretne życie Waltera Mitty z 2013 r.

Ania
Sekretariat, Nowy Świat

Uważam, że warto uczyć hiszpańskiego, bo to przyjemność. Poza tym coraz więcej ludzi na świecie porozumiewa się w tym języku, co ułatwia nawiązywanie nowych znajomości i podróżowanie. Miejsce, które według mnie warto odwiedzić, to Kolumbia, dla przepięknych plaż Morza Karaibskiego, zielonych lasów tropikalnych i kawy. Moje ulubione zajęcia to fotografia, podróżowanie i nurkowanie. Jeżeli muzyka to… to zależy od dnia i humoru, ale zawsze relaksuje mnie muzyka klasyczna. Jeżeli film to taki, żeby następnego dnia o nim nie zapomnieć. Drive i Grand Budapest Hotel uwielbiam za wspaniałe kadry.

Karolina
Sekretariat, Mazowiecka
Nicole
Sekretariat, Mazowiecka
Paloma
 
Paloma

COORDINADORES

Santiago Vazquez Ures
Koordynator Nowy Świat
Santiago Vazquez Ures, Koordynator Nowy Świat
Antonio Lara
Koordynator Mazowiecka
Telmo Diz
Koordynator d/s Szkoleń dla Firm
Telmo Diz, Koordynator d/s Szkoleń dla Firm